مقایسه هزینه دانشگاه های آلمان و جهان

پژوهشی تازه درباره میزان شهریه تحصیلی در دانشگاه های معتبر جهان و همچنین میزان هزینه های زندگی دانشجویی در کشورهای مختلف نشان می دهد، آلمان یکی از مناسب ترین گزینه ها برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه است.

پژوهشی که از سوی موسسه مالی HSBC در بریتانیا صورت گرفته است، توجه اصلی خود را به هزینه های زندگی دانشجویان در یک سال تحصیلی در سیزده کشور جهان معطوف کرده است.

مسئولان این گزارش تحقیقاتی می گویند، داده های خود را از بیش از ۱۶۰۰ شهر در سیزده کشور مورد بررسی در این پژوهش جمع آوری کرده اند. بر اساس این تحقیق گران ترین کشور برای تحصیل دانشجویان خارجی استرالیا است. در استرالیا دانشجویان خارجی به طور متوسط سالانه بیش از 25 هزار دلار بابت شهریه تحصیلی و در حدود ۱۳ هزار دلار بابت هزینه زندگی دانشجویی پرداخت می کنند.

رتبه دوم پس از استرالیا از آن ایالات متحده آمریکا است: در آمریکا نیز دانشجویان خارجی همانند استرالیا سالانه شهریه ای در حدود ۲۵ هزار دلار پرداخت می کنند، اما از آن جا که هزینه زندگی دانشجویی مناسب تر است (حدود ۱۰ هزار دلار در سال)، آمریکا در این تحقیق پس از استرالیا قرار گرفته است.

بریتانیا در مقام بعدی قرار دارد: دانشجویان در این کشور سالانه در حدود ۱۹ هزار دلار شهریه تحصیلی و در حدود ۱۱ هزار دلار بابت هزینه های زندگی دانشجویی پرداخت می کنند.

گران ترین کشور برای تحصیل دانشجویان خارجی پس از سه کشور یادشده، امارات متحده عربی است: در این کشور دانشجویان حدود ۲۱ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه پرداخت می کنند. هزینه زندگی دانشجویی در این کشور در حدود ۶ هزار دلار در یک سال برآورد می شود.

بر اساس پژوهش صورت گرفته، کانادا پس از امارات قرار می گیرد: در کانادا دانشجویان در حدود ۱۸ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه و حدود ۷ هزار دلار بابت تامین مخارج زندگی دانشجویی در طول یک سال پرداخت می کنند.

در تحقیق یادشده از رده ششم به بعد ، نام این کشورها به چشم می‌خورد: سنگاپور (حدود ۱۴هزار دلار شهریه دانشگاه و حدود ۹ هزار دلار بابت هزینه زندگی)، هنگ کنگ (حدود ۱۳ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه و حدود ۹ هزار دلار بابت هزینه های زندگی دانشجویی)، ژاپن (حدود ۶ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه در یک سال و حدود ۱۲ هزار دلار بابت هزینه های زندگی)، روسیه (حدود ۳ هزار دلار بابت شهریه دانشگاه و حدود ۶ هزار دلار بابت هزینه های زندگی دانشجویی در یک سال)، چین ( حدود ۴ هزار دلار بابت هزینه دانشگاه و حدود ۴ هزار دلار بابت هزینه ی یک سال زندگی دانشجویی)، تایوان (حدود ۳ هزار دلار در سال بابت شهریه دانشگاه و حدود ۳ هزار دلار برای زندگی دانشجویی در یک سال)، اسپانیا (حدود هزار دلار در سال بابت شهریه تحصیلی و نزدیک به 7 هزار دلار بابت یک سال زندگی دانشجویی) قرار دارند.

وضعیت متفاوت آلمان

هزینه یک سال زندگی دانشجویی در آلمان در حدود ۵۵۰۰ دلار برآورد شده است
آلمان در میان سیزده کشور مورد بررسی در این پژوهش در مقام آخر و به بیان دیگر ارزان ترین کشور در میان کشورهای مطرح در این تحقیق برای تحصیل دانشجویان خارجی است. دانشجویان خارجی برای یک سال تحصیل در دانشگاه های آلمان در حدود ۶۰۰ دلار پرداخت می کنند. بر اساس این پژوهش هزینه یک سال زندگی دانشجویی در آلمان در حدود ۵۵۰۰ دلار برآورد شده است.

بر طبق آمار منتشر شده از سوی مسئولان این تحقیق هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان سالانه در حدود ۶۲۰۰ دلار پیش بینی می شود. گفتنی است، داده های موجود در این تحقیق در سال ۲۰۱۰ میلادی جمع آوری شده است. در این سال دانشگاه های آلمان اقدام به دریافت شهریه دانشجویی می کردند. این در حالی است که در حال حاضر اغلب دانشجویان دانشگاه های آلمان شهریه پرداخت نمی کنند و تنها هزینه بابت خدمات دانشجویی می پردازند.

با این حساب می توان گفت که مجموع هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در آلمان می تواند حتی کمتر از میزان ذکر شده در این تحقیق باشد. این نکته نیز قابل توجه است که هزینه های دانشجویی و زندگی در دانشگاه های واقع در شرق آلمان به مراتب ارزان تر از دانشگاه های غرب این کشور است و از همین رو ممکن است دانشجویان در طول یک سال بسته به شهر محل تحصیل‌شان مبالغ متفاوتی برای تامین مخارج زندگی بپردازند.

Students-from-Stuttgart-Germany- مقایسه هزینه دانشگاه های آلمان

مقایسه هزینه دانشگاه های آلمان

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های : WhatsApp : +447494013435 تماس بگیرید یا بر روی لینک روبرو کلیک کنید و شماره تماس و ایمیل خود را برای ما ارسال کنید، مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.

Students-from-Stuttgart-Germany- مقایسه هزینه دانشگاه های آلمان

اقامت اروپا – پاسپورت اروپایی – پاسپورت ارزان قیمت