چرا آلمان محبوب ترین کشور جهان است؟

آلمان در یک همه پرسی که توسط رسانه بریتانیایی بی بی سی انجام شد، به عنوان محبوب ترین کشور انتخاب شده است. برای آلمانی ها که معمولا نظر انتقادی به خود دارند، درک این محبوبیت در سطح جهانی دشوار است.
در مورد آلمانی ها پیش داوری ها و کلیشه های مختلفی وجود دارد. مردم اروپا آن ها را به عنوان مردمی می شناسند که همراه با کفش روباز (صندل) جوراب به پا می کنند؛ حتی شب ها نیز از چراغ سرخ ترافیکی نمی گذرند و فقط هنگامی خنده به لبانشان می آید که برای یک نفر دیگر اتفاق بدی بیافتد.
فهرست پیش داوری ها در مورد مردم آلمان دراز است. در کنار این کلیشه های بی ضرر که در بالا از آن نام برده شد، این کشور از زمانی که بحران یورو آغاز شد، با کینه توزی های قدیمی سیاسی نیز دست و پنجه نرم می کند. به طور مثال روزنامه های خارجی، انگلا مرکل را با سبیل هیتلر یا کلاهخود به تصویر می کشند تا ناخشنودی خود را از سیاست صرفه جویی صدر اعظم آلمان بیان کنند.

این در حالی است که تصویری که مردم جهان از آلمان دارند، به مراتب بهتر از آن است که تصور می شد. این را فرستنده بی بی سی با یک کار تحقیقاتی نشان می دهد. تقریبا 26 هزار تن در 25 کشور جهان در مورد نظر و دیدگاه شان درباره 16 کشور و اتحادیه اروپا مورد سوال قرار گرفتند. در این همه پرسی تقریبا 59 درصد از افراد اشتراک کننده نفوذ آلمان را “عمدتا مثبت” ارزیابی کردند.
به این ترتیب آلمان در این کار تحقیقاتی در بالاترین رده می باشد، به دنبال آن کشورهای کانادا و بریتانیای کبیر قرار می گیرند. در پایین ترین مقام، کشورهای ایران و پاکستان هستند.
ثبات در بحران یورو
چرا وجه آلمان اینقدر مثبت است؟ سام مونت فورد، مدیر “بنیاد گلوب اسکن” در گفتگو با دویچه وله می گوید، درباره دلایل آن تنها می توان گمانه زنی کرد. بنیاد بررسی گلوب اسکن که این کار تحقیقاتی را به ماموریت بی بی سی انجام داده بود، می گوید: “ما تنها می توانیم بگوییم کشورهایی که در این کار تحقیقاتی نمره های خوبی گرفتند، مرفه، باثبات و دموکراتیک هستند”. همه پرسی های پیشین نیز نشان می دهد که آلمان قوی ترین اقتصاد است، این ویژگی برای این کشور پیوسته نمره های خوبی به ارمغان آورده است.
آلمان به خصوص در اروپا بسیار محبوب است. به این ترتیب 81 درصد از فرانسوی ها و 78 درصد از بریتانیایی، ارزیابی مثبتی از آلمان داشتند. تنها یونان بحران زده، نمره های پایین به آلمان دارد. همچنین در هندوستان و پاکستان نیز، آوازه و شهرت آلمان آنچنان بلند نیست.

به خصوص جالب است که اشتراک کنندگان بریتانیایی در این همه پرسی نظر مثبتی نسبت به آلمان دارند؛ اگرچه خاطره جنگ جهانی دوم، که ده ها سال از آن گذشته، در ذهن بریتانیایی ها زنده است.
صرف نظر از این همه پرسی، تغییر دیدگاه مردم بریتانیا نسب به آلمان مشهود است. به این ترتیب روزنامه عوام پسند «سان» در آغاز سال روان میلادی، ده دلیل برای دوست داشتنی بودن آلمان آورد: در کنار مدل هایی مانند کلاودیا شیفر و هایدی کلوم، این روزنامه مارک های موتر مانند آودی، فولکس واگن و مرسدس را، همچنین جشن سالیانه اکتبر در مونشن را مثال آورد.
به نظر مونت فورد، مدیر بنیاد گلوب اسکن، تصویر بهبود یافته ای که بریتانیایی ها از آلمان دارند، بیشتر طبیعت اقتصادی دارد: “بریتانیایی ها ثبات را می بینند که آلمان برای حوزه پولی یورو عرضه می کند و این برای منافع بریتانیای کبیر نیز مهم است”.
آلمان یاد می گیرد که خودش را دوست داشته باشد.
برای بسیاری از آلمانی ها هنوز هم ساده نیست که نگاه مثبت نسبت به خود و کشورشان داشته باشند. براساس یک بررسی دانشگاه شهر کلن آلمان، مردم این کشور با نظر بسیار انتقادی به خود می نگرند. طبق این بررسی، آن ها به زادگاه و ایالتی که آن جا بزرگ شده اند، افتخار می کنند؛ اما با آلمانی بودن خود مشکل دارند. اریک تی هانسن، نویسنده امریکایی که در سال 2007 کتابی با عنوان “سیاره ای به نام آلمان؛ یک مسافرت علمی” می گوید که آلمانی ها شناخت درستی از خود ندارند. آن ها به خود که می نگرند، ملتی روستایی را می بینند؛ اما من یک قدرت اقتصادی را می بینم که در تمام دنیا مورد احترام است. این مساله امروز بیش از هر زمان دیگری صدق می کند.

AL14GroupPhoto-1210x423 چرا آلمان محبوب ترین کشور جهان است؟

چرا آلمان محبوب ترین کشور جهان است؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های : WhatsApp : +447494013435 تماس بگیرید یا بر روی لینک روبرو کلیک کنید و شماره تماس و ایمیل خود را برای ما ارسال کنید، مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.

AL14GroupPhoto-1210x423 چرا آلمان محبوب ترین کشور جهان است؟

اقامت اروپا – پاسپورت اروپایی – پاسپورت ارزان قیمت